Połączenia trunk są zwykle konfigurowane za pomocą komendy switchport mode trunk . Porty trunk przełączników Cisco Catalyst używają domyślnie protokołu DTP aby wynegocjować stan połączenia. Jeśli port połączenia trunk skonfigurowany jest do pracy w trybie trunk niezgodnym z portem po drugiej stronie połączenia, to między tymi dwoma przełącznikami połączenie nie zestawi się.

W scenariuszu przedstawionym na rysunku 1, PC4 nie może połączyć się z wewnętrznym serwerem web. Topologia wskazuje poprawną konfigurację. Dlaczego w takim razie występuje problem?

Sprawdź na przełączniku S1 status portu trunk za pomocą komendy show interfaces trunk . Wyniki komend pokazane na rysunku 2 ujawniają, że port F0/3 na przełączniku S1 nie jest skonfigurowany do pracy w trybie trunk. Sprawdzenie portu F0/3 ujawnia, że jest on skonfigurowany w trybie dynamic auto. Sprawdzenie portów trunk na przełączniku S3 ujawnia, że nie ma na nim aktywnych takich portów. Kolejne badania ujawniają, że port F0/3 jest również skonfigurowany w trybie dynamic auto. To wyjaśnia, dlaczego połączenie trunk nie jest aktywne.

W celu rozwiązania problemu należy zmienić konfigurację trybu trunk portów F0/3 na przełącznikach S1 i S3 wg tego jak pokazano na rysunku 3. Po zamianie konfiguracji wynik działania komendy show interfaces pokazuje, że port przełącznika S1 pracuje w trybie trunk. Wynik komendy wydanej na PC4 pokazuje, że odzyskał on połączenie z serwerem Web/TFTP o adresie 172.17.10.30.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.