Komputery łączą się z siecią przewodową przy użyciu interfejsu sieciowego i kabla ethernetowego RJ-45. Obok większości interfejsów sieciowych znajduje się jedna lub dwie diody LED. Zazwyczaj, zielona LED oznacza właściwe połączenie, zaś mrugająca na zielono LED oznacza aktywność.

Jeśli dioda nie świeci się, może to wskazywać na problem albo z kablem sieciowym albo z samą siecią. Dioda na drugim końcu połączenia, znajdującym się na jednym z portów przełącznika, także powinna się świecić. Jeśli po którejś stronie połączenia, lub po obu jego stronach, dioda nie świeci się, należy użyć innego kabla sieciowego.

Uwaga: Rzeczywista funkcja diod LED różni się w zależności od producenta.

Podobnie, urządzenia infrastruktury sieciowej wykorzystują wiele wskaźników LED do szybkiego sygnalizowania statusu. Na przykład przełącznik Cisco Catalyst 2960 posiada kilkanaście statusowych diod LED wspomagających monitoring aktywności i działania. Diody te na ogół świecą na zielono, kiedy przełącznik działa poprawnie, a na bursztynowo w trybie awaryjnym.

Routery ISR Cisco wykorzystują różne wskaźniki LED do sygnalizacji statusu. Rysunek przedstawia router Cisco 1941. Diody LED na routerze pomagają administratorowi sieciowemu przeprowadzać podstawową diagnostykę. Każde urządzenie posiada unikatowy zestaw diod LED. Dlatego też, aby pozyskać dokładny opis funkcji diod LED, należy odwołać się do dokumentacji technicznej danego urządzenia.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.