Komendy służące do weryfikowania konfiguracji IPv6 interfejsu są podobne do komend używanych dla IPv4.

Komenda show ipv6 interface brief na rysunku 1 powoduje wyświetlenie podsumowania dla każdego z interfejsów. Wynik [up/up] wyświetlony w tej samej linii, co nazwa interfejsu, wskazuje stan interfejsu w warstwie 1 / warstwie 2. Są to odpowiedniki kolumn Status i Protocol dla tej komendy dla protokołu IPv4.

Wynik pokazuje dwa adresy IPv6 zdefiniowane na każdym interfejsie. Jeden z nich to globalny adres IPv6 typu unicast, wpisany ręcznie. Drugi adres, zaczynający się od FE80, to adres typu unicast lokalny dla łącza na tym interfejsie. Adres lokalny dla łącza dodawany jest automatycznie do interfejsu w momencie przypisania do niego globalnego adresu typu unicast. Interfejs sieciowy IPv6 musi posiadać zdefiniowany adres lokalny dla łącza, ale już niekoniecznie globalny typu unicast.

Wynik komendy show ipv6 interface gigabitethernet 0/0 pokazany na rysunku 2 pokazuje status interfejsu oraz wszystkich adresów IPv6 przypisanych do niego. Razem z adresem lokalnym dla łącza oraz globalnym typu unicast, wynik zawiera także adresy typu multicast przypisane do tego interfejsu, zaczynające się od FF02.

Komenda show ipv6 route pokazana na rysunku 3, może być użyta do zweryfikowania, czy sieci IPv6 oraz konkretny interfejs IPv6, zostały zamieszczone w tablicy routingu IPv6. Komenda show ipv6 route pokaże tylko sieci IPv6, a nie pokaże sieci IPv4.

W tablicy routingu litera 'C' stojąca obok trasy oznacza sieć przyłączoną bezpośrednio. Kiedy na interfejsie routera skonfigurowany jest globalny adres IPv6 typu unicast i jego stan jest up/up, wówczas prefiks IPv6 i długość prefiksu dla tego interfejsu dodana jest do tablicy routingu jako sieć podłączona bezpośrednio.

Również globalny adres unicast skonfigurowany na tym interfejsie jest także dodawany do tablicy routingu jako trasa lokalna. Trasa lokalna ma prefiks /128. Trasy lokalne są wykorzystywane przez tablicę routingu, w celu wydajnego przetwarzania pakietów, w których adresem docelowym jest adres interfejsu na danym routerze.

Komenda ping dla IPv6 jest identyczna jak komenda używana dla IPv4, z tym jedynie wyjątkiem, że podany adres jest IPv6. Jak pokazano na rysunku 4 komenda ping używana jest do sprawdzenia połączenia w warstwie 3 pomiędzy R1 a PC1.

Inne użyteczne komendy do weryfikacji ustawień IPv6 to:

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.