Przykład na rysunku 1 pokazuje kroki konfiguracyjne dla bezpośrednio przyłączonych interfejsów R1 z ustawionymi adresami IPv6. Należy zwrócić uwagę na wiadomości dotyczące warstwy 1 i 2 generowane podczas aktywowania każdego interfejsu.

Komenda show ipv6 route pokazana na rysunku 2, może być użyta do zweryfikowania, czy sieci IPv6 oraz konkretny interfejs IPv6, zostały zamieszczone w tablicy routingu IPv6. Podobnie jak w IPv4'C' obok trasy oznacza sieć przyłączoną bezpośrednio. 'L' oznacza natomiast trasę lokalną. W sieci IPv6 lokalna trasa posiada prefiks /128. Trasy lokalne używane są przez tablice routingu w celu wydajnego przekazywania pakietów z adresem docelowym wskazującym na interfejs routera.

Należy zwrócić uwagę, że zainstalowana także została trasa do sieci FF00:/8. Trasa ta jest wymagana dla routingu multicast.

Rysunek 3 pokazuje, jak komendę show ipv6 route można połączyć z określoną siecią docelową, aby wyświetlić szczegóły na temat tego, jak trasa ta została pozyskana przez router.

Rysunek 4 pokazuje, jak można sprawdzić połączenie z R2 używając komendy ping .

Na rysunku 5 należy zwrócić uwagę, co dzieje się, kiedy celem komendy ping jest interfejs LAN G0/0 routera R2. Polecenie ping nie powiodły się. Stało się tak, ponieważ na R1 nie ma w tablicy routingu wpisu potrzebnego do osiągnięcia sieci 2001:DB8:ACAD:4::/64.

R1 wymaga dodatkowych informacji, aby osiągnąć sieć zdalną. Wpisy dla sieci zdalnych można dodać do tablicy routingu z użyciem jednej z dwóch metod:

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.