Podobnie jak dla IPv4, dla IPv6 także istnieją trasy statyczne i domyślne. Używa się ich i konfiguruje podobnie jak trasy statyczne IPv4.

Aby skonfigurować statyczną trasę domyślną IPv6, należy użyć polecenie ipv6 route ::/0 {adres-ipv6 | typ-interfejsu numer-interfejsu} , wywołanej w trybie konfiguracji globalnej.

Rysunek 1 przedstawia konfigurację statycznej trasy domyślnej na R1 do interfejsu Serial 0/0/0.

Należy zauważyć, że w wyniku pokazanym na rysunku 2, konfiguracja statycznej trasy domyślnej wygenerowała wpis 'S' w tablicy routingu. 'S' oznacza, że źródłem trasy jest trasa domyślna. Inaczej niż przy trasach statycznych IPv4, nie pojawia jawnie się gwiazdka (*) ani Brama Ostatniej Szansy (Gateway of Last Resort).

Podobnie jak przy IPv4, trasy statyczne konfiguruje się, aby dotrzeć do konkretnych sieci zdalnych. Statyczne trasy IPv6 konfiguruje się z użyciem komendy ipv6 route prefiks-ipv6/długość-prefiksu{address-ipv6|typ-interfejsu numer-interfejsu} , wywołanej w trybie konfiguracji globalnej.

W przykładzie na rysunku 3 pokazana jest konfiguracja dwóch statycznych tras od R2 do obu sieci LAN na R1. Trasa do sieci 2001:0DB8:ACAD:2::/64 została skonfigurowana z interfejsem wyjściowym, natomiast trasa do sieci 2001:0DB8:ACAD:1::/64 - z użyciem adresu IPv6 następnego skoku. Adres IPv6 następnego skoku może być albo globalny typu unicast, albo lokalny dla łącza.

Rysunek 4 przedstawia tabelę routingu z zainstalowanymi nowymi trasami statycznymi.

Rysunek 5 potwierdza łączność z siecią 2001:0DB8:ACAD:4::/64 na R2 z routera R1.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.