Pierwsze rozwiązania routingu między sieciami VLAN wykorzystywały routery z wieloma interfejsami fizycznymi. Każdy interfejs musiał być podłączony do oddzielnej sieci i skonfigurowany dla innej odpowiedniej podsieci.

W tym podejściu, routing pomiędzy sieciami VLAN odbywał się poprzez połączenie różnych fizycznych interfejsów routera do różnych fizycznych portów przełącznika. Porty przełącznika połączone z routerem działały w trybie access i każdy z fizycznych interfejsów był podłączony do innej sieci VLAN. Każdy z interfejsów routera mógł wówczas przyjmować ruch z sieci VLAN związanej z tym interfejsem przełącznika, z którym dany interfejs routera jest połączony, by potem ruch ten mógł być przekierowany do innej sieci VLAN, która była przyporządkowana do innego interfejsu.

Uwaga: Topologia wykorzystuje równoległe połączenia między przełącznikami, w celu zapewnienia agregacji łączy i nadmiarowości. Nadmiarowość łączy sprawia, że topologia jest bardziej skomplikowana i może powodować problemy z łącznością, jeśli nie są one odpowiednio zarządzane. Należy zaimplementować protokoły i techniki, takie jak drzewo rozpinające (Spanning Tree) i EtherChannel, w celu zarządzania nadmiarowością łącza. Opis tych techniki nie dotyczy zakresu tego rozdziału.

Kliknijj przycisk Odtwórz, aby zobaczyć animację dotyczącą dawnego routingu między sieciami VLAN.

Animacja pokazuje, że:

1. PC1 z VLAN 10 komunikuje się z PC3 z VLAN30 za pośrednictwem routera R1.

2. PC1 i PC3 znajdują się w różnych sieciach VLAN i mają adresy IP z różnych podsieci.

3. Router R1 posiada oddzielne interfejsy dla każdej sieci VLAN.

4. PC1 wysyła do przełącznika S2 pakiet unicast adresowany do komputera PC3 a przełącznik S2 przekazuje pakiet dla sieci VLAN 10 przez łącze trankingowe do przełącznika S1.

5. Przełącznik S1 przekazuje pakiet unicast do interfejsu G0/0 w routerze R1.

6. Router przekazuje pakiet unicast do swojego interfejsu G0/1.

7. Router przekazuje pakiet unicast do przełącznika S1 obsługującego sieć VLAN 30.

8. Przełącznik S1 przekazuje przez magistralę pakiet unicast do przełącznika S2, który z kolei przekazuje go do komputera PC3 w sieci VLAN 30.

W tym przykładzie router ma skonfigurowane dwa osobne, współpracujące z różnymi sieciami VLAN interfejsy fizyczne umożliwiające przeprowadzanie operacji routingu.

Uwaga: Ta metoda routingu między sieciami VLAN nie jest wydajna i ogólne nie jest już realizowana w sieciach przełączanych. W tym kursie jest prezentowana tylko jako przykład edukacyjny.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.