Po skonfigurowaniu routera i przełącznika dla routingu między sieciami VLAN kolejnym krokiem jest weryfikowanie komunikacji między hostami. Dostęp do urządzeń znajdujących się w sieciach VLAN może być testowany za pomocą polecenia ping .

W przykładzie pokazanym na rysunku polecenia ping i tracert wykonywane są na komputerze PC1 i testują adres komputera PC3.

Weryfikacja za pomocą polecenia ping

Polecenie ping wysyła żądanie echa (pakiet ICMP Echo Request) do adresu docelowego. Gdy host docelowy odbierze żądanie (ICMP Echo Request), to potwierdzi ten fakt odsyłając odpowiedź (pakiet ICMP Echo Reply). Polecenie ping oblicza czas, jaki upłynął pomiędzy żądaniem i odpowiedzią, korzystając z różnicy między czasem wysłania pakietu Echo Request i czasu otrzymania pakietu Echo Reply. Obliczony czas służy do określenia opóźnienia jakie występuje w łączach między hostami. Pomyślne odebranie odpowiedzi pozwala także na stwierdzenie, że istnieje ścieżka pomiędzy dwoma urządzeniami: wysyłającym i odbierającym.

Weryfikacja za pomocą polecenia tracert

Polecenie tracert służy do identyfikowania trasy wyznaczanej między dwoma urządzeniami. W systemach UNIX używane jest polecenie traceroute. Polecenie tracert służy do określenia wyznaczonej trasy za pomocą protokołu ICMP i posługuje się żądaniami ICMP Echo Request, które zawierają określone wartości czasu życia pakietu (TTL).

Wartość TTL precyzyjnie określa, ile maksymalnie przeskoków może wykonać pakiet ICMP Echo, czyli przez ile routerów może przejść. Pierwsze żądanie ICMP Echo Request jest wysyłane z wartością TTL zerowaną na pierwszym routerze na trasie do urządzenia docelowego.

Gdy czas życia pakietu ICMP Echo Request kończy się na pierwszej trasie, to komunikat ICMP jest odsyłany przez router do urządzenia z którego pochodzi. Urządzenie zarejestruje odpowiedź routera i wyśle kolejne żądanie ICMP Echo Request, lecz tym razem z większą wartością TTL. Dzięki temu żądanie ICMP Echo Request może przejść przez pierwszy router i dotrzeć do drugiego urządzenia na trasie do miejsca docelowego. Proces powtarza się rekurencyjnie aż do momentu gdy komunikat ICMP Echo Request zostanie wysyłany do ostatecznego urządzenia docelowego. Po wykonaniu polecenia tracert wyświetla ono listę interfejsów routera do których dotarł pakiet ICMP Echo Request, napotkanych na trasie do hosta docelowego.

W tym przykładzie zastosowano polecenie ping które wysłało żądanie ICMP Echo Request do adresu IP komputera PC3. Natomiast polecenie tracert potwierdza, że droga z PC1 do PC3 prowadzi przez podinterfejs o adresie IP 172.17.10.1 w routerze R1.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.