Porty routowane i dostępowe w przełączniku

Port routowany jest to fizyczny port, który działa podobnie do interfejsu routera. W przeciwieństwie do portów dostępowych, porty routowane nie są powiązane z konkretnymi sieciami VLAN. Port routowany zachowuje się jak zwykły interfejs routera. Ponieważ funkcjonalność warstwy 2 została usunięta, to protokoły tej warstwy, takie jak na przykład STP, nie działają na interfejsie routowanym. W warstwie 3 funkcjonalność tą zapewniają pewne protokoły takie jak LACP lub EtherChannel.

W przeciwieństwie do routerów Cisco, porty routowane w przełącznikach Cisco nie obsługują podinterfejsów.

Porty routowane są wykorzystywane do połączeń typu punkt-punkt. Łączenie routerów w sieci WAN oraz urządzeń zabezpieczających to przykłady wykorzystania portów routowanych. W sieciach przełączanych porty routowane są zazwyczaj skonfigurowane pomiędzy przełącznikami w warstwie rdzenia i dystrybucji. Rysunek przedstawia przykład portów routowanych w kampusowej sieci przełączanej.

Aby skonfigurować porty routowane, używamy polecenia no switchport wykonywanego w trybie konfiguracji interfejsu dla odpowiednich portów. Na przykład domyślna konfiguracja interfejsów na przełącznikach Catalyst serii 3560 wykonana jest dla interfejsów warstwy 2, dlatego muszą być one ręcznie skonfigurowane jako porty routowane. Dodatkowo wymagane jest ustawienie adresu IP oraz innych parametrów warstwy 3. Po przypisaniu adresu IP, należy zweryfikować czy routing IP jest aktywny i czy wykorzystywane protokoły routingu są skonfigurowane.

Poniższa lista prezentuje kilka zalet portów routowanych:

Uwaga: Porty routowane nie są obsługiwane w przełącznikach Catalyst serii 2960.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.