Protokoły routingu dynamicznego są używane w sieciach od końca lat 80-tych XX wieku. Jednym z pierwszych protokołów był RIP. Pierwsza wersja tego protokołu (RIPv1) została wypuszczona na rynek w 1988 roku, ale niektóre z jego podstawowych algorytmów były używane zdecydowanie wcześniej, bo już w roku 1969 w sieci ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network).

Wraz z ewolucją i rosnącą złożonością sieci powstawały nowe protokoły routingu. Protokół RIP został zaktualizowany do wersji RIPv2, aby mógł być stosowany w większych i bardziej skomplikowanych sieciach. Jednak nowsza wersja protokołu RIP nadal nie pozwalała na wystarczające skalowanie w większych sieciach, z którymi mamy do czynienia obecnie. Aby sprostać wymaganiom większych sieci zaprojektowano dwa zaawansowane protokoły routingu: Open Shortest Path First (OSPF) i Intermediate System-to-Intermediate-System (IS-IS). Firma Cisco opracowała protokoły Interior Gateway Routing Protocol (IGRP) i Enhanced IGRP (EIGRP). EIGRP jest również dobrze skalowalny w większych implementacjach sieci.

Ponadto zaistniała konieczność łączenia ze sobą różnych sieci wewnętrznych i zapewnienia routingu pomiędzy nimi. Protokół BGP (Border Gateway Protocol) jest obecnie używany do wymiany informacji o trasach między dostawcami Internetu ISP (Internet Service Providers). BGP używany jest również do wymiany informacji między ISP a ich największymi klientami prywatnymi.

Na rysunku 1 przedstawiono interaktywną oś czasu oraz ewolucję protokołów routingu.

Na rysunku 2 przedstawiono klasyfikację najważniejszych protokołów routingu.

Ciągle zwiększająca się liczba urządzeń sieciowych korzystających z adresów IP spowodowała, że przestrzeń adresowa IPv4 jest na wyczerpaniu, dlatego też pojawiło się rozwiązanie w postaci IPv6. W celu wsparcia obsługi komunikacji opartej na IPv6 opracowano nowsze wersje protokołów routingu, które pokazano w drugim wierszu tabeli.

Ponieważ protokół RIP jest najprostszym protokołem routingu dynamicznego, dlatego też w tym rozdziale posłuży do wyjaśnienia podstawowych mechanizmów występujących w procesie routingu dynamicznego.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.