Domyślnie na routerach Cisco uruchamiany jest protokół RIPv1, jak pokazano na rysunku 1. Mimo, że router wysyła tylko komunikaty RIPv1, potrafi przetwarzać zarówno komunikaty RIPv1, jak i RIPv2. Router ze skonfigurowanym protokołem RIPv1 ignoruje trasy , w których pole typu protokołu jest równe RIPv2.

W trybie konfiguracji routera użyj polecenia version 2 w celu włączenia protokołu RIPv2, tak jak pokazano na rysunku 2. Zauważ, że polecenie show ip protocols wyświetli teraz informację, że router R2 jest skonfigurowany do wysyłania i odbierania aktualizacji tylko za pomocą protokołu RIPv2. Proces RIP będzie od tego momentu we wszystkich aktualizacjach umieszczał maskę podsieci, co czyni RIPv2 bezklasowym protokołem routingu.

Uwaga: Polecenie konfigurujące version 1 włącza tylko protokół RIPv1, natomiast polecenie no version przywraca ustawienia domyślne routera do wersji RIPv1, w której aktualizacje będą wysyłane tylko w wersji 1, a odbierane w wersji 1 i 2.

Z rysunku 3 wynika, że w tablicy routingu nie ma żadnych tras uzyskanych za pomocą protokołu RIP. Spowodowane jest to faktem, że router R1 odbiera teraz tylko aktualizacje w wersji RIPv2. Natomiast routery R2 i R3 ciągle wysyłają aktualizacje w wersji RIPv1. Dlatego należy wykonać polecenie version 2 na wszystkich routerach w całej domenie routingu.

Użyj ćwiczenia na rysunku 4 w celu włączenia wersji protokołu RIPv2 na routerach R2 i R3.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.