Spójrz na rysunek 1. W tym scenariuszu router R1 jest podłączony do dostawcy usług. W związku z tym, żeby uzyskać dostęp do Internetu, router R1 potrzebuje domyślnej trasy statycznej osiąganej przez interfejs wyjściowy Serial 0/0/1.
W podobny sposób można skonfigurować domyślne trasy statyczne na routerach R2 i R3, ale zdecydowanie łatwiej jest rozesłać informację o niej z routera brzegowego R1 za pomocą protokołu RIP. Aby zapewnić połączenie z Internetem wszystkim pozostałym sieciom w domenie routingu RIP, domyślna trasa statyczna musi zostać ogłoszona wszystkim pozostałym routerom używającym protokołu routingu dynamicznego.
Do rozpropagowania informacji o trasie domyślnej router brzegowy musi być skonfigurowany w następujący sposób:
- Domyślna trasa statyczna konfigurowana poleceniem ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 interfejs-wyjściowy adres-następnego-przeskoku .
- Propagacja trasy domyślnej konfigurowana poleceniem default-information originate. Dzięki temu router R1 w swoich aktualizacjach RIP może rozsyłać informację o domyślnej trasie statycznej do pozostałych routerów.
Przykład pokazany na rysunku 2 pokazuje, w jaki sposób skonfigurować konkretną statyczną trasę domyślną, umożliwiającą dostęp do usług dostawcy oraz w jaki sposób rozpropagować informację o tej trasie za pomocą protokołu RIP. Zauważ, że router R1 posiada teraz domyślną trasę i bramę ostatniej szansy w swojej tablicy routingu.
Korzystając z ćwiczenia na rysunku 3 sprawdź, czy trasa domyślna została rozesłana do routerów R2 i R3.