Na rysunku 1 przedstawiono polecenie show ipv6 protocols, które nie dostarcza takiej samej liczby informacji, jak w przypadku IPv4. Można jednak sprawdzić, że:

1. Protokół routingu RIPng jest uruchomiony na routerze R1.

2. Interfejsy zostały skonfigurowane za pomocą protokołu RIPng.

Polecenie show ipv6 route wyświetla trasy zainstalowane w tabeli routingu, tak jak pokazano na rysunku 2. Na podstawie przedstawionych wyników można stwierdzić, że router R1 zna trasy do zaznaczonych na rysunku sieci.

Zwróć uwagę, że sieć LAN routera R2 jest rozgłaszana jako sieć znajdująca się w odległości dwóch przeskoków. Wynika to z różnych sposobów obliczania liczby przeskoków, stosowanych przez protokoły RIPv2 i RIPng. W przypadku protokołu RIPv2 (również RIPv1) metryka do sieci LAN routera R2 będzie wyświetlana jako 1 przeskok. Spowodowane jest to tym, że liczba przeskoków wyświetlana w protokole IPv4 jest liczbą routerów przez które musi przejść pakiet, aby osiągnąć sieć zdalną (router z którego dokonywany jest pierwszy przeskok nie jest brany pod uwagę). Natomiast w protokole RIPng router wysyłający pakiet również uwzględnia siebie w wyświetlanej liczbie przeskoków, dlatego też R2 rozgłasza sieć LAN jako dostępną z metryką 1. Kiedy R1 odbiera aktualizację, zwiększa liczbę przeskoków o 1 i zapisuje ją jako metrykę. W związku z tym dla routera R1 sieć LAN routera R2 jest dostępna w odległości 2 przeskoków. Podobnie R1 widzi sieć LAN routera R3 jako znajdującą się w odległości 3 przeskoków.

Dodanie słowa kluczowego rip na końcu polecenia, jak to pokazano na rysunku 3 powoduje wyświetlenie tylko sieci RIPng.

Użyj weryfikatora składni na rysunku 4 w celu sprawdzenia konfiguracji routera R2 i R3.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.