Drugi krok procesu routingu stanu łącza polega na tym, że każdy router jest odpowiedzialny za poznanie swoich sąsiadów w sieciach dołączonych bezpośrednio.

Routery z protokołami routingu stanu łącza, do wykrywania sąsiadów na swoich łączach, używają protokołu hello. Sąsiadem jest każdy inny router, na którym działa ten sam protokół routingu stanu łącza.

Kliknij Odtwórz, żeby zobaczyć animację pokazującą proces wymiany pakietów hello.

Router R1 wysyła ze swoich łączy (interfejsów) pakiety hello, aby dowiedzieć się, gdzie znajdują się ewentualni sąsiedzi. Routery R2, R3 i R4 odpowiadają na pakiet hello własnymi pakietami hello, ponieważ skonfigurowano na nich ten sam protokół routingu stanu łącza. Na interfejsie FastEthernet 0/0 nie ma żadnych sąsiadów. Ponieważ router R1 nie odbiera pakietu hello na tym interfejsie, nie będzie dla tego łącza wykonywał kolejnych kroków procesu routingu stanu łącza.

Kiedy dwa routery stanu łącza dowiadują się, że są sąsiadami, tworzą tzw. przyległość. Te małe pakiety hello w dalszym ciągu są wymieniane pomiędzy dwoma przyległymi sąsiadami - proces ten pełni funkcję podtrzymywania monitorowania stanu sąsiada. Jeśli router przestanie odbierać od sąsiada pakiety hello, uznaje, że sąsiad ten jest nieosiągalny i wtedy przyległość zostaje usunięta.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.