Jak pokazano na rysunku 1, wersja 2 protokołu OSPF (OSPFv2) została opracowana dla adresacji IPv4, natomiast dla adresacji IPv6 zaprojektowano wersję 3 tego protokołu (OSPFv3).

Aby zobaczyć wydarzenia historyczne związane z protokołem OSPF, kliknij poszczególne daty na rysunku 2.

Utworzeniem protokołu OSPF zajęła się w 1987 roku grupa robocza organizacji IETF (Internet Engineering Task Force). W tamtym czasie Internet był przede wszystkim siecią akademicką i badawczą finansowaną przez rząd Stanów Zjednoczonych.

W 1989 roku, w dokumencie RFC 1131, opublikowano specyfikację protokołu OSPFv1. Zostały opracowane dwie implementacje tego protokołu. Jedną z nich zaprojektowano na potrzeby routerów, inną dla UNIX-owych stacji roboczych. Ta ostatnia stała się szeroko rozpowszechnionym procesem systemu UNIX, znanym jako proces GATED. Protokół OSPFv1 był projektem eksperymentalnym i nigdy nie został wdrożony do powszechnego użytku.

W 1991 roku John Moy w dokumencie RFC 1247 wprowadził OSPFv2. Pojawiły się tam istotne ulepszenia techniczne w porównaniu z protokołem OSPFv1. Przede wszystkim jest protokołem bezklasowym, co oznacza że obsługuje VLSM i CIDR.

W czasie, gdy wprowadzano OSPF do użytku, organizacja ISO opracowywała własny protokół routingu stanu łącza IS-IS (ang. Intermediate System-to-Intermediate System). Jednak to OSPF został wybrany przez IETF jako rekomendowany protokół routingu wewnętrznego (ang. IGP - Interior Gateway Protocol).

W 1998 roku w dokumencie RFC 2328 pojawiła się specyfikacja OSPFv2, która obowiązuje do dzisiaj.

W 1999 roku, w dokumencie RFC 2740, opublikowano specyfikację OSPFv3 dla protokołu IPv6. Wersję protokołu OSPF przeznaczoną dla adresacji IPv6 stworzyli John Moy, Rob Coltun, oraz Dennis Ferguson; nie jest to tylko nowa implementacja protokołu w IPv6 - główny algorytm protokołu został napisany od nowa.

W roku 2008 protokół OSPFv3 został zaktualizowany w RFC 5340 i od tamtej pory funkcjonuje jako OSPF dla IPv6.

Uwaga: W tym rozdziale, jeśli wyraźnie tego nie zaznaczono, termin OSPF będzie odnosił się do obu wersji protokołu, OSPFv2 i OSPFv3.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.