Aby zapewnić skalowalność i większą efektywność protokołu OSPF, wprowadzono w nim strukturę hierarchiczną przy wykorzystaniu tzw. obszarów (area). Obszar OSPF to grupa routerów, współdzielących te same informacje stanu łącza w bazach danych LSDB.

Protokół OSPF może być zaimplementowany na dwa sposoby:

Wieloobszarowość protokołu OSPF polega na tym, że jeden duży system autonomiczny (AS) z dużą liczbą routerów można podzielić na mniejsze obszary, w celu zapewnienia hierarchiczności routingu. Zastosowanie hierarchiczności sprawia, że operacje obciążające procesor routera, takie jak np. przeliczanie bazy danych topologii, wykonywane są w obrębie jednego obszaru, nie wpływając na inne obszary, przy czym nadal występuje routing między tymi obszarami.

Na przykład, za każdym razem, gdy router odbierze nową informację o zmianie topologii wewnątrz obszaru (taką jak dodanie, usunięcie albo modyfikacja łącza), musi ponownie wykonać algorytm SPF, utworzyć nowe drzewo SPF i zaktualizować tablicę routingu. Algorytm SPF intensywnie wykorzystuje procesor, a czas potrzebny na ukończenie obliczeń zależy od rozmiaru obszaru.

Uwaga: Zmiany topologii rozprowadzane są do routerów w pozostałych obszarach w formacie wektora odległości. Oznacza to, że routery te tylko aktualizują swoje tablice routingu, bez konieczności ponownego uruchamiania algorytmu SPF.

Zbyt duża ilość routerów w jednym obszarze może spowodować, że baza danych LSDB będzie miała bardzo duży rozmiar, a jej przetwarzanie może zwiększyć obciążenie procesora. Dlatego podział routerów na obszary, w efekcie powoduje też podzielenie jednej potencjalnie ogromnej bazy danych stanu łącza na kilka mniejszych i łatwiejszych w zarządzaniu baz.

Korzyści z zastosowania hierarchicznej topologii OSPF są następujące:

Powyższe korzyści zobrazowano na rysunku 3.

Na przykład, router R2 jest routerem międzyobszarowym (ABR) dla obszaru 51. Ponieważ jest to router międzyobszarowy, trasy z obszaru 51 mogą być zsumaryzowane i w takiej postaci przekazywane do obszaru 0. Gdy jedno ze zsumaryzowanych łączy przestanie działać, spowoduje to wymianę pakietów LSA tylko wewnątrz obszaru 51. Routery w obszarze 51 muszą ponownie uruchomić algorytm SPF aby wybrać najlepsze trasy. Jednakże routery z obszarów 0 i 1 nie otrzymują żadnych aktualizacji i w związku z tym nie muszą ponownie uruchamiać algorytmu SPF.

W tym rozdziale zostanie omówiony tylko jednoobszarowy OSPF.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.