W momencie gdy na interfejsie uruchomiony zostaje protokół OSPF, pierwszym zadaniem routera jest stwierdzenie, czy na łączu znajduje się jakiś inny router OSPF. Aby to sprawdzić, router wysyła pakiet Hello, zawierający jego własny identyfikator routera, na wszystkich interfejsach, na których uruchomiono protokół OSPF. Identyfikator routera jest wykorzystywany przez protokół OSPF w celu jednoznacznej identyfikacji każdego routera w obszarze OSPF. Identyfikator routera ma postać adresu IP i służy do identyfikacji danego routera wśród innych routerów OSPF.

Gdy router z uruchomionym protokołem OSPF odbiera pakiet Hello od innego routera, którego identyfikator nie znajduje się na liście sąsiadów, próbuje ustanowić z nim sąsiedztwo.

Spójrz na router R1 na rysunku 1. Gdy protokół OSPF jest włączony na interfejsie Gigabit Ethernet 0/0, interfejs przechodzi ze stanu Down do stanu Init. R1 zaczyna wysyłać pakiety Hello na wszystkich interfejsach, na których uruchomiony jest protokół OSPF, w celu wykrycia sąsiadów i ustanowienia z nimi przyległości.

Na rysunku 2, R2 odbiera pakiety Hello od routera R1 oraz dodaje jego identyfikator do swojej listy sąsiadów. Następnie R2 wysyła pakiet Hello do R1. Zawiera on identyfikator routera R2 oraz identyfikator routera R1, umieszczony na liście sąsiadów na tym samym interfejsie.

Na rysunku 3 przedstawiono sytuację, w której router R1 odbiera pakiet Hello a następnie dodaje identyfikator R2 do swojej listy sąsiadów OSPF. W pakiecie umieszczony jest też jego własny identyfikator routera na liście sąsiadów. W momencie, gdy router odbiera pakiet Hello ze swoim własnym identyfikatorem routera, umieszczonym na liście sąsiadów, przechodzi ze stanu Init do stanu Two-Way.

Działania podejmowane w stanie Two-Way zależą od rodzaju wzajemnych połączeń między sąsiednimi routerami:

Ponieważ w tym przypadku routery R1 i R2 połączone są siecią Ethernet, następuje wybór DR i BDR. Jak pokazano na rysunku 4, routerem desygnowanym zostaje router R2, natomiast zapasowym routerem desygnowanym - R1. Proces ten odbywa się tylko w sieciach wielodostępowych, takich jak Ethernet LAN.

Pakiety Hello są cały czas wymieniane, aby zachować wymianę informacji między routerami.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.