Dlaczego wybór routera desygnowanego (DR) oraz zapasowego routera desygnowanego (BDR) jest tak ważny?

W sieciach wielodostępowych OSPF, zalewanie LSA może spowodować dwa problemy:

Aby zrozumieć istotę problemu, jaki może wystąpić gdy w sieci wystąpi wiele przyległości, należy wykonać następujące działanie:

Dla danej liczby routerów (oznaczonej literą n), należących do sieci wielodostępowej, istnieje n (n -1) / 2 relacji przyległości.

Rysunek 1 przedstawia prostą topologię z pięcioma routerami, z których każdy podłączony jest do tej samej wielodostępowej sieci Ethernet. Jeżeli nie byłby zaimplementowany żaden mechanizm ograniczający liczbę przyległości, między tymi routerami zostałoby utworzonych 10 relacji przylegania:

5 (5 – 1) / 2 = 10

Może w tym przypadku liczba ta nie wydaje się aż tak duża, jednak wraz ze zwiększaniem liczby routerów w sieci, liczba relacji przylegania gwałtownie rośnie, co pokazano na rysunku 2.

Aby zrozumieć istotę problemu wzmożonego zalewania LSA, należy odtworzyć animację z rysunku 3. W pierwszej kolejności router R2 wysyła pakiet LSA. Zdarzenie to sprawia, że każdy kolejny router także wysyła swoje własne LSA. Ponadto na każdy z wysłanych pakietów LSA musi zostać odebrane potwierdzenie; fakt ten pominięto na animacji. Gdyby każdy router w sieci wielodostępowej musiał zalewowo rozesłać i potwierdzić wszystkie odebrane LSA do wszystkich pozostałych routerów w tej sieci, sieć zostałaby przeciążona.

Rozwiązaniem umożliwiającym zarządzanie liczbą przyległości i zalewaniem LSA w sieci wielodostępowej jest router desygnowany (DR). Router desygnowany (DR) jest punktem zbierania oraz dystrybucji wysyłanych i odbieranych LSA i wybierany jest w wielodostępowych sieciach OSPF. Wybierany jest również zapasowy router desygnowany (BDR), na wypadek awarii routera DR. Pozostałe routery nazywane są DROTHER. DROTHER to router, który nie jest ani DR, ani BDR.

Odtwórz animację z rysunku 4 aby zobaczyć, jaką rolę spełnia router DR.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.