Aby zapobiec przesyłaniu komunikatów routingu przez wybrany interfejs, należy w trybie konfiguracji OSPF wydać polecenie passive-interface ; sieć na tym interfejsie będzie nadal rozgłaszana do innych routerów, jak pokazano na rysunku 1. W szczególności polecenie to zapobiega wysyłaniu komunikatów routingu na określonym interfejsie. Jednakże sieć przypisana do tego interfejsu wciąż jest rozgłaszana w komunikatach routingu, wysyłanych na innych interfejsach.

Na przykład, nie ma potrzeby, aby routery R1, R2 i R3 wysyłały komunikaty OSPF przez własne interfejsy LAN. Przedstawiona konfiguracja ustawia interfejs G0/0 na R1 jako pasywny.

Należy wiedzieć, że przez pasywne interfejsy nie ma możliwości ustanowienia przyległości z sąsiadami. Dzieje się tak, ponieważ pakiety stanu łącza nie mogą być wysyłane ani potwierdzane na tym interfejsie.

Jak pokazano na rysunku 2, w celu sprawdzenia, czy interfejs Gigabit Ethernet został skonfigurowany jako pasywny, należy użyć komendy show ip protocols, jak pokazano na rysunku 2. Zauważ, że interfejs G0/0 znajduje się na liście interfejsów pasywnych. Jednak sieć 172.16.1.0 nadal jest widoczna w sekcji Routing for Networks, co oznacza, że cały czas jest dołączana jako wpis routingu do aktualizacji OSPF, wysyłanych do R2 i R3.

Uwaga: zarówno OSPFv2 jak i OSPFv3 obsługują polecenie passive-interface .

Użyj weryfikatora składni z rysunku 3 i skonfiguruj pasywny interfejs LAN na R2.

Można również oznaczyć jednocześnie wszystkie interfejsy jako pasywne za pomocą polecenia passive-interface default . Interfejs, który nie powinien być pasywny, można odblokować za pomocą polecenia no passive-interface .

Kontynuuj użycie weryfikatora składni z rysunku 3 i skonfiguruj interfejs LAN jako pasywny na routerze R3.

Uwaga: Podczas wykonywania tego ćwiczenia zauważ na podstawie informacji OSPF, że najpierw wszystkie interfejsy ustawiane są w stan pasywny, a dopiero potem dwa interfejsy szeregowe przechodzą w stan niepasywny.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.