Domyślnie protokół OSPF używa referencyjnej przepustowości równej 100 Mb/s dla wszystkich rodzajów połączeń, uwzględniając łącza Fast Ethernet i szybsze. W związku z tym wynikowy koszt łącza Fast Ethernet o przepustowości 100 Mb/s wynosi 1.

Koszt = 100,000,000 bps / 100,000,000 = 1

Podczas gdy kalkulacja ta działa prawidłowo dla interfejsów Fast Ethernet, mogą pojawić się problemy w przypadku połączeń szybszych niż 100 Mb/s, ponieważ koszt łącza w OSPF jest liczbą całkowitą. Każda wartość mniejsza od 1 jest zaokrąglana w górę do najbliższej liczby całkowitej. W związku z tym, z punktu widzenia OSPF, interfejs o przepustowości 100 Mb/s (koszt 1) ma taki sam koszt jak interfejs o przepustowości 100 Gb/s (również koszt 1).

Aby wspomóc protokół OSPF w prawidłowym wyborze najlepszej trasy, można zmienić przepustowość referencyjną na wyższą, tak aby objęła również łącza szybsze niż 100 Mb/s.

Dostrajanie referencyjnej szerokości pasma

Zmiana przepustowości odniesienia nie ma wpływu na faktyczną szybkość łącza; jest to tylko drobna modyfikacja obliczeń w celu określenia prawidłowej metryki. Do ustawienia referencyjnej szerokości pasma służy polecenie auto-cost reference-bandwidth Mb/s , wydane w trybie konfiguracji OSPF. Musi być ono skonfigurowane na każdym routerze w domenie OSPF. Zauważ, że wartość ta jest wyrażona w Mb/s, dlatego też aby dostosować koszty do przepustowości, należy dla wymienionych wcześniej rodzajów połączeń, wydać następujące polecenia:

Aby powrócić do domyślnej wartości przepustowości referencyjnej, należy wydać polecenie auto-cost reference-bandwidth 100 .

Rysunek 1 przedstawia tabelę kosztów OSPF dla przepustowości referencyjnej odpowiadającej łączu Gigabit Ethernet. Mimo że wartości metryk uległy zwiększeniu, jest to lepsze rozwiązanie, ponieważ OSPF może teraz odróżnić łącze FastEthernet od GigabitEthernet przy obliczaniu metryki.

Rysunek 2 przedstawia koszty OSPF dla przepustowości referencyjnej odpowiadającej połączeniu 10 Gigabit Ethernet. Przepustowość referencyjna powinna być dostosowana zawsze, gdy w topologii znajdują się łącza szybsze niż FastEthernet (100 Mb/s).

Uwaga: Obliczone koszty są przedstawione w postaci liczb całkowitych, zaokrąglonych w dół.

Wszystkie routery na rysunku 3 skonfigurowano tak, aby uwzględniały łącza Gigabit Ethernet. Dokonano tego poleceniem auto-cost reference-bandwidth 1000 z poziomu konfiguracji OSPF. Nowy skumulowany koszt dotarcia z R1 do sieci LAN za routerem R2 wynosi:

Do sprawdzenia bieżącej wartości kosztu OSPF na interfejsie serial 0/0/0 routera R1 użyj komendy show ip ospf interface s0/0/0 , jak pokazano na rysunku 4. Zauważ, że w wyniku widnieje koszt łącza równy 647.

Pokazany na rysunku 5 fragment tablicy routingu routera R1 potwierdza, że metryka do sieci LAN na R2 jest równa kosztowi osiągnięcia tej sieci i wynosi 648.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.