W trybie konfiguracji globalnej wydaj polecenie ipv6 router ospf id-procesu , aby wejść do trybu konfiguracji protokołu OSPF. Znak zachęty trybu konfiguracji OSPF w IPv6 różni się od analogicznego znaku zachęty w IPv4. Tryb konfiguracji OSPFv3 dla IPv6 służy do konfiguracji pewnych ogólnych parametrów tego protokołu, jak np. przypisanie 32-bitowego identyfikatora routera lub zdefiniowanie przepustowości referencyjnej.

W IPv6 dany protokół routingu uruchamia się z poziomu interfejsu a nie z trybu konfiguracji protokołu, jak to ma miejsce w IPv4. Polecenie network , wydawane w trybie konfiguracji routingu IPv4, nie istnieje w IPv6.

Podobnie jak w OSPFv2, wartość id-procesu jest reprezentowana przez liczbę z zakresu od 1 do 65535 i ustawiana jest przez administratora sieci. Wartość id-procesu ma znaczenie lokalne, co oznacza, że nie musi być taka sama na wszystkich routerach; ustanowienie przyległości z sąsiadami będzie nadal możliwe.

W protokole OSPFv3, zanim zostanie on aktywowany na interfejsie, wymagane jest ustawienie 32-bitowego identyfikatora routera (ang. router ID). Na schemacie z rysunku 1 pokazano przebieg procesu wyboru ID routera. Podobnie jak w OSPFv2, w OSPFv3 kolejność wyboru identyfikatora jest następująca:

Uwaga: Aby zachować spójność, wszystkie trzy routery używają identyfikatora procesu o wartości 10.

Jak pokazano w topologii na rysunku 2, routery R1, R2 oraz R3 mają ustawione konkretne wartości identyfikatorów. Do przypisania ID routera stosowane jest w OSPFv3 to samo polecenie co w przypadku OSPFv2, czyli router-id id-routera .

Przykład na rysunku 3 pokazuje:

Przy użyciu weryfikatora składni z rysunku 4 dokonaj konfiguracji ustawień globalnych protokołu OSPFv3 na routerach R2 i R3.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.