Aktywowanie protokołu OSPFv3 na interfejsie odbywa się inaczej niż w OSPFv2. W tej wersji protokołu nie używa się komendy network , wydawanej w trybie konfiguracji OSPF i powodującej skojarzenie interfejsów na podstawie adresów podanych jako parametr; zamiast tego protokół OSPFv3 konfigurowany jest wprost na interfejsie.

Aby aktywować protokół OSPFv3 na interfejsie, należy wydać polecenie ipv6 ospf id-procesu area id-obszaru w trybie konfiguracji interfejsu.

Wartość id-procesu identyfikuje określony proces routingu i musi być identyczna z wartością ID procesu w wydanym wcześniej poleceniu ipv6 router ospf id-procesu .

Parametr id-obszaru to numer obszaru OSPFv3, w którym dany interfejs pracuje. W przykładzie na rysunku 1 użyto wartości 0 identyfikatora obszaru, ponieważ jest to numer obszaru rdzenia, czyli takiego, do którego muszą być dołączone wszystkie inne obszary, które ewentualnie mogą być planowane w przyszłości. Takie rozwiązanie może okazać się pomocne podczas ewentualnej migracji do wieloobszarowego OSPF, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Na rysunku 2 przedstawiono sposób przypisania interfejsów routera R1 do procesu OSPFv3 przy pomocy polecenia ipv6 ospf 10 area 0 . Komenda show ipv6 ospf interface brief powoduje wypisanie na ekran aktywnych interfejsów OSPFv3.

Przejdź do weryfikatora poprawności składni na rysunku 3 i uruchom proces OSPFv3 na interfejsach routerów R2 i R3.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.